Loading…
02-07-2003
Kırgızistan - Ala Arça Milli Parkı
Teketor Zirvesi
Kaya Tırmanışı
Düşme
İnişte
3
1
-
 • Uğur Uluocak, Haldun Ülkenli, Alper Işın Duran’dan oluşan ekip, Ala Arça Sıradağları’nın 4441 metrelik Teketor Tepesi’nde 2 Temmuz 2003 günü bir zirve tırmanışı denemiştir.
 • Ekip, havanın kapanması ve yağmur ihtimali üzerine, saat 16:30'da vardığı zirvede sadece bir iki dakika kalmış ve dönüşe geçmiştir.
 • Haldun, Alper ve Uğur yaklaşık beşer metre arayla, kayalık zeminde yürürken, arazi yapısı emniyet almayı gerektirmemiştir. Arazi, geniş setler (balkonlar) şeklinde alçaldığı için iki set arasındaki alanlar, merdiven olarak isimlendirilebilecek, daha az eğime sahip geçişlerle kat ediliyordu. Uğur, 4350 metre civarındaki setten inmeye hazırlanırken tutunduğu kaya kopmuş ve bir anda 20 metre aşağıdaki sete yuvarlanmıştır. (Uğur olayın gerçekleştiği anda fotoğraf çekmiyordu.)
 • Kask takmasına rağmen başından ağır yara almış ve bir sonraki sete yuvarlanmıştır. Buradan daha aşağıdaki kar kulvarına düşerek kazanın olduğu noktadan yaklaşık 150 metre aşağıya kadar sürüklenmiştir. Haldun ve Alper, Uğur’un bulunduğu noktaya ancak 45 dakika kadar sonra inebilmişlerdir. İndikleri sırada Uğur’un hayati fonksiyonları sona ermiştir.
 • Yaşar Uğur ULUOCAK
  1962
  17 yıl
  Düşme
Top