Loading…
21-03-2010
Türkiye - Aydın - Kirazlı
Kirazlı Köyü
Yürüyüş
Düşme
Çıkışta
3
1
-

Yayınlanan kaza raporlarından aynen alınmıştır:

"Fahri Kuba açtığımız rotaların altındaki diken ve çalılıkları temizleyip bize yardımcı oluyordu, diğer dört arkadaş da ilk rotalarda tırmanıyorlardı. Ben tekrar emniyete girdim . Özel PAK son açtığımız rotadan tırmanıp yarım kalan rotaya girdi ve tamamladık. Saat 17.10 olmuştu, hemen solunda bir rota daha açmayı istedi. Son açtığımız rotadan tırmanmayı denedi ama fazla yükselemeden indi. Kaya bloğunun arkasından yürüyerek, kayanın üstüne çıkması gerekiyordu. Onda da vakit kaybı olacağını düşündü ve;
"Şu sağ taraftan kestirmeden çıkayım, sen emniyette kal, biraz otur dinlen, yukarıda hemen emniyete gireceğim" dedi.

Bunları söylerken, bir taraftan da belinden ipi çözüyordu ve ipten çıktı. "Hocam oradan gitmeyin" dedim , "Giderim giderim  sorun yok "dedi.
Fahri Kuba "Riske girme Özel’ciğim, gitme" dedi. Özel "Sorun yok "dedi ve tamamen emniyetsiz tırmanmaya başladı.Biraz yükseldikten sonra bir yerde durdu, tekrar baktığımda aynı yerde durmaya devam ediyordu. Son baktığımda X seklinde geriye doğru düştüğünü gördüm. Yaklaşık 5m. altındaki kaya bloğuna çarparak düşmeye devam etti ve görüşümden çıktı.

Düştüğünü gördüğüm anda emniyetten çıkıp yan tarafta tırmanan arkadaşlara bağırarak yanına koştum. Dikenlerin içinde yüzüstü ve cenin pozisyonunda, başından kanlar akarken ve kesik kesik hırlarken buldum. Yanına oturup, yavaşça omzuma yaslayıp çenesini kaldırdım, düzenli nefes almaya başladı. Kaskı halen başındaydı. Kaskın pimini çıkardım, emniyet kemerini gevşettim. Bilinci tamamen kapalıydı. Diğer arkadaşlar jandarma ve 112 ‘yi aradılar. Orhan Baskani aradim durumu bildirdim ve yardim istedim. Sehre yakin oldugumuz icin helikopterin  gelemeyecegini ve ambulansin yola ciktigini ogrendik. Iki arkadas ambulansi karsilamak icin Yaylakoy yoluna gittiler , diger arkadaslar saglik ekibine ve sedyeye yol acmak icin çalı ve taslari temizlediler , ben de surekli nefes alabilmesi icin agzini kontrol ediyordum.

Ortalama 20 dk. sonra ambulans geldi. Saglik gorevlileri ile omzumdayken boyunluk takip kaski cikardik. 4-5 kisi destegi ile dikenlerin icinden cikarip sisme sedyeye aldik , saglik ekibi mudahalesini hemen yaptiktan sonra dikkatli bir sekilde yola indirdik ve ambulansa girdik. Ambulansta iken nabiz , tansiyon normaldi. Mudahale ederlerken kolunu kasarak tepki veriyordu. Doktorun ilk teshisi kafa travmasi idi.
Saat 18.00 civarlarinda Söke Devlet Hastanesi acil servisine geldik. Beyin cerrahlari tarafindan ameliyata alindi. Saat 22.00 civarlarinda ameliyattan cikti ve yogun bakima alindi. Ancak 22.03.2010 pazartesi 13.20 civarinda beyin olumu nedeniyle vefat etti.
 
23.03.2010 Sali gunu oglen namazina muteakip Soke Asri Mezarligi’nda topraga verdik.
Hepimizin basi sagolsun…
24 Mart 2010
 
Humeyra YIKILMAZ
Zirve Dagcilik ve Doga Sporlari Kulubu
Söke Uyesi
  • Özel PAK
    1966
    Deneyimli (Spor Tırmanış)
    Düşme
Top