Loading…
13-02-2013
Türkiye - İzmir - Bozdağ
Dikderesi Mevkii
Dağcılık
Çığ
İnişte
4
1
-
Kaza raporu aşağıdaki şekilde yayınlanmıştır :
 
"İzmir Bozdağ Çığ Kaza Raporu
13 şubat 2013 tarihinde; EÜ DODAK 3 (Ekin Ozan Kumru, Gökçehan Arslan, Ayhan Yelgün), Ferdi Sporcu 1 (Erdem Tapul) olmak üzere 4 kişiden oluşan ekip Bozdağ'a gitmiştir. Havanın 11 şubat 2013 tarihinden itibaren yağışsız ve güneşli olması sebebiyle tırmanışın 13 şubat Çarşamba sabahı yapılmasına salı günü karar verilmiştir.
Bozdağ beldesine 08:30'da varan ekip gerekli hazırlıkların ardından 09:10' da harekete başlamıştır. Tırmanış süresince hava gün boyu açık yer yer rüzgarlıdır. Dikderesi kulvarının sağındaki, kuzeybatı kar kulvarının solundaki kaya bantlarını takip ederek 13:15 sularında zirve düzlüğüne ulaşılmıştır. Zirveye gidilirken, açılan izler bilek hizasını geçmeyip herhangi bir tabaka kırılmamıştır.
Ekip 10 dakika molanın ardından gelinen izlerden geri dönüş kararı almıştır. Rüzgar dolayısıyla izlerin yer yer belirginliğini kaybetmesi nedeni ile yeni izler açılarak ekip inişe başlamıştır.
Olay esnasındaki tesadüfi dizilim Erdem Tapul, Ayhan Yelgün, Ekin Ozan Kumru, Gökçehan Arslan şeklindedir. Ekip arasındaki mesafeler 2 ila 3 metredir. Saat 13:30 sularında, ekibin önünde olan Erdem Tapul’un üzerinde bulunduğu tabaka (yaklaşık 2x3metrelik), zeminden koparak Erdem Tapul ile beraber hızlanarak kaymaya başlamıştır. Erdem Tapul'un kopma sonrası hemen kazma düşüş pozisyonunu (sırtüstü ayaklar önde) almaya çalıştığı gözlenmiştir.
İlk tabakanın kopmasından 1-2 saniye sonra 60-70 derece eğimli kulvardaki kar kütlesi Ayhan Yelgün’ün 1 metre önünden yay şeklinde ayrılıp bir bütün halinde kaymaya başlamıştır. Bu esnada Ayhan Yelgün hareketsiz olup Erdem Tapul’un düşüşünü Ekin Ozan Kumru ile dikkatle izlemeye çalışmışlardır. Hareket eden kar kütlesi çok sessiz bir şekilde ilerlediği için Gökçehan Arslan olayın ilk anını fark edememiştir. Bu sırada kopan büyük kar kütlesi üzerinde kayan Erdem Tapul yaklaşık 6-7 saniye sonra kulvarın daraldığı yerin sağında bulunan ayrık uzun kaya setinin en solunda görülmüştür(yukarıdan aşağıya bakış), o anda üzerinde bulunduğu kulvar genişliğindeki kar kütlesi içerisinde öndeki ayrık kaya kütlesi ve beyaz bulut dolayısıyla gözden kaybolmuştur.
Kopmayan tabakanın üzerinde bulunan ekip, tabakanın hareket etme ihtimali dolayısıyla inerken açılan izlerden 10-15 metre yükselerek güvenli bir yere geçerek hemen sonra kazayı bildirmek ve yardım çağırmak üzere gerekli yerlere haber vermiştir (olaydan yaklaşık 3 dakika sonra). Ekip (3 kişi) 15:00 civarında güvenli bir rotadan çığ akıntısını tamamen görebilecek bir noktaya ulaşmıştır. Aşağı iniş süresince ekip birikintileri gözlemleyerek ve sesli iletişim kurmaya çalışarak arama yapmıştır.
Ekip, Sivil Savunma Ekipleri ile saat 16.00 da göz teması sağlamıştır ve saat 17:00 civarında Sivil Savunma Ekipleri ile çığın bitim noktasında buluşmuştur. 
Detaylı Arama ve Kurtarma Raporu İzmir Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Müdürlüğü tarafından yayınlanacaktır.
Değerli bir Abimiz, Dostumuz, Kardeşimiz olan Erdem'i kaybetmekten dolayı hepimiz büyük acı yaşadık.
Hepimizin başı sağolsun.. "
 
http://www.aktifhaber.com/oglum-daglarla-evliydi-735725h.htm  adresinde bulunan kaza ile ilgili haberden aynen alınmıştır;
"ÇIĞ RİSKİ ARAMAYI AKSATIYOR
Bu arada AKUT, Sivil Savunma ve dağcılık kulüplerine bağlı ekiplerin sürdürdükleri arama çalışmaları da bölgedeki hava şartlarının bozulması, çığ riskinin yeniden baş göstermesi üzerine yarım bırakıldı.
Güvenli bölgede bekleyen ekiplerin hava şartlarının düzelmesiyle birlikte tekrar arama çalışmalarına başlayacakları belirtildi.
BOZDAĞ, ÇIĞ RİSKİNE KARŞILIK KAPATILMIŞTI
Bu arada dün meydana gelen olay öncesinde, her gün çığ test ekibinin saat 07.00 sıralarında yaptığı araştırmalarda Bozdağ kayak pisti ile diğer bölgelerinde çığ riski bulunduğu gerekçesiyle kapatma kararı aldığı öğrenildi. Kayak pistinde girilmesine izin verilmezken, dün 4 dağcının da olası çığ ya da kaza risklerine karşı jandarmaya ya da bölgede her zaman bulundurulan Sivil Savunma ekiplerine haber vermeden tırmanış yaptıkları ortaya çıktı.
Dağcıların da haber vermesi durumunda çığ riskinin bulunduğuna yönelik olarak uyarılacakları hatta geçen hafta da bir başka dağcılık kulübünün aynı bölgedeki etkinliğinin de yine, çığ riskinden dolayı engellendiği bildirildi.."
 
http://www.haberler.com/ adresindeki haberden alınmıştır;
"BOZDAĞ'DA GEÇEN YIL İKİ AYRI ÇIĞ FELAKETİ YAŞANMIŞTI
20 Ocak 2013 tarihinde Bozdağ Kayak Merkezi'ne (yürüme hızında) çığ düşmüş, dere üzerindeki köprünün bir bölümü, bir telesiyej direği ve otel odasının penceresi zarar görmüştü. Bu olay üzerine tesis kapatılırken, 13 Şubat 2013 tarihinde de Ege Üniversitesi Dağcılık Kulübü üyesi 4 dağcı Bozdağ zirvesine tırmanmaya çalışırken Mermeroluk - Diktepe Mevkiinde meydana gelen çığ nedeniyle dağcılardan Erdem Tapul isimli dağcı, çığ altında kalarak yaşamını yitirmişti. - İZMİR"
  • Erdem TAPUL
    Bilinmiyor
    Bilinmiyor
    Çığ
Top