Loading…
27-05-2018
Türkiye - Rize - Kaçkarlar
Kaçkar Dağı Kapı Mevkii
Dağcılık
Düşme
İnişte
5
1
-

Kaçkar zirve tırmanışının ardından inişte düşerek hayatını kaybeden Mustafa Okan İnceer ile ilgili basında çıkan haberler olduğu gibi alıntılamıştır.

Hürriyet:

http://www.hurriyet.com.tr/amp/yazarlar/ayse-arman/boyle-bir-cenaze-boyle-bir-yas-yok-41007838

http://www.hurriyet.com.tr/amp/yazarlar/ayse-arman/sepin-inceer-hicbir-ceza-almasinlar-raziyim-yeter-ki-yuzlessinler-41009745

"...Bir etap tırmanıyor dokuz kişi. Dördü faaliyetin dağcılık yürüyüşünden farklılaşmaya başladığını düşünüyor ve çekinip kampa geri dönüyor. Okan devam eden beş kişiyle beraber. Biraz daha çıkıyorlar ama epey zorlanıyorlar. Mayıs ayında -ki Kaçkarlar’ın mevsimi değilmiş- çok profesyonel olmayan kişilerin asla çıkmaması gereken bir rotadan çıkıyorlar. Belli bir süre sonra uçağı kaçıracakları endişesiyle kuzeyden inişe geçiyorlar. Bir noktadan sonra iple inişe başlıyorlar. ‘Stop descender’ diye bir alet kullanıyorlar iple. Okan daha önce ip, stop descender falan kullanmadı. Zaten yazışmalardan gördüm ki, rehber, Okanlara ip ve alet kullanılmayacağını söylemiş. Faaliyet yürüyüş olarak başlayıp bambaşka hale dönüşüyor. Okan rehbere ip kullanmayı bilmediğini söylüyor. Orada nasıl olduğunu anlamıyorum, şipşak eğitim veriyor rehber Okan’a. ‘İstasyon’ denen şeyi kuruyor. Bu, ipin bağlı olduğu taşa ya da buza çakılan düzenek. Onu da yeterince sabitlemiyorlar. Ve Okan bu şekilde inişe geçtiğinde ‘istasyon’ patlıyor!"

Posta:

https://www.posta.com.tr/dagciliga-yeni-baslamisti-ilk-buzul-inisinde-dusup-oldu-2006552

"....Kaçkar Dağı'nın kuzey yamacından 3 bin 937 metre zirveye ulaşan dağcılar ardından buzul kayalıkları üzerinden dönüşe geçti. 3 bin 400 rakımlı Kapı mevkiinde ip sistemi kuran dağcılardan Mustafa Okan İnceer, diğerlerine, kendisinin ilk kez iple buzul inişi gerçekleştireceğini belirtti. Bunun üzerine profesyonel dağcı olan ekip arkadaşları İnceer'e kısa bir iniş eğitimi verdi. Dağcılardan 2'si başarılı bir iniş gerçekleştirdi. 2 dağcı da yukarıda kalırken Mustafa Okan İnceer inişe geçti.

Üçüncü sırada inişe geçen Mustafa Okan İnceer, kendini karabina aparatı ile ipe bağladı. Emniyet mandalı ile kontrollü inişe geçen İnceer, bu sırada mandalın kontrolünü kaybedince hızla yaklaşık 10 metreden yamaca çakıldı, ağır yaralandı. Olayı gören arkadaşlarının yanına ulaşmaya çalıştığı dağcı, durmakta zorlandığı yamaçta son bir hamle yapmak istediği sırada bu kez ipin bağlı olduğu tepedeki kazık sistemi yerinden koptu. İnceer, yaklaşık 300 metreden kayalıklara çakıldı. İnceer olay yerinde yaşamını yitirdi.

Ekipteki dağcılardan biri Mezovit Yaylası'na indi, kamp yapan arkadaşları ve diğer dağcılardan yardım istedi. Olayın haber verildiği Çamlıhemşin Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hüseyin Şahin, telsiz ile iletişim sağladığı ekipten olayla ilgili bilgi aldı, yetkililere haber verdi. Bir grup dağcı, ulaştığı bölgede ölen dağcının cesedini alarak kamp alanına indirdi. Bu sırada karadan yola çıkan AFAD ve AKUT ekipleri, Malatya 2'nci Ordu Komutanlığı Hava Arama Kurtarma Birliği'nden de helikopter talep etti. Bölgeye ulaşan askeri helikopterle alınan dağcının cesedi dün akşam Rize Limanı'na getirildi. Rize Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapılan dağcının cenazesi teslim edildiği arkadaşları tarafından İstanbul'a götürüldü."

 

  • Mustafa Okan İnceer
    1977
    Deneyimsiz
    Düşme
Top