Loading…
10-03-2024
Türkiye - Niğde - Aladağlar
Körtekli Bölgesi
Dağcılık
Çığ
İnişte
6
1
-

Aladağlar Körtekli Bölgesinde meydana gelen çığ kazası nedeniyle İsmet İnan hayatını kaybetmiştir. İsmet İnan uluslararası ölçekte yürütmekte olduğu dağ rehberliği faaliyetleri ile dağcılık camiasına yapmış olduğu katkılarla tanınmaktadır.

 

IHA
https://www.iha.com.tr/nigde-haberleri/nigdede-kar-kutlesi-altinda-kalan-dagcinin-cesedi-helikopterle-alindi-64926354

Niğde’nin Çamardı ilçesindeki Aladağlar Emli Vadisi’nde Alman turistlerle dağ kayağı yaptığı sırada üzerine kar kütlesi düşmesi sonucu hayatını kaybeden rehber İsmet İnan’ın cansız bedeni helikopterle bulunduğu yerden alındı.


Çamardı ilçesinde 6 Alman dağcı ve rehber İsmet İnan (49), dağ kayağı yapmak için Aladağlar Emli Vadisi’ne çıkmış, kayak yaptıkları sırada rehber İsmet İnan’ın üzerine kar kütlesi düşmüştü. Kar kütlesinin altında kalan ve Alman dağcılar tarafından karın altından çıkarılan kadın rehber olay yerinde yaşamını yitirmişti. Alman dağcıların ihbarı üzerine bölgeye AFAD, UMKE ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri sevk edilmiş ancak olumsuz hava şartları nedeni ile rehberin cansız bedenini indirme çalışmasına ara verilmişti. Bugün Niğde Valisi Vali Cahit Çelik koordinesinde yeniden bir araya gelen arama kurtarma ekipleri; çığ riski devam eden bölgede rehberin cansız bedeninin helikopterle alınmasına karar verdi. Helikopterin Emli Vadisi’ndeki 2 bin 900 metre yükseklikteki Körtekli bölgesine bıraktığı ekipler, dağcı İnan’ın cansız bedenine ulaştı.

 

NTV
https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/aladaglarda-facia-turistlerle-dag-kayagi-yapan-rehber-karkutlesi-altinda-can-verdi,U0W4woCtrUSZuH2wAvQZug/ixB9MEfUc0ms7dD_IhGo9Q

Nİğde’deki Aladağlar’da Alman turistlerde birlikte dağ kayağı yapan Türk rehberin üzerine kar kütlesi düştü. Kar kütlesi altında kalan İsmet İnan isimli rehber yaşamını yitirdi.

Alınan bilgiye göre, 6 Alman dağcı ve Türk rehber İsmet İnan, dağ kayağı yapmak için Aladağlar Emli Vadisi’ne çıktı.

Gruptakiler kayak yapmaya başladığı sırada rehber İnan’ın üzerine kar kütlesi düştü.

Olayın ardından bölgeye gelerek yetkililerden bilgi alan Vali Cahit Çelik, gazetecilere, 6 kişilik Alman turist grubu ve bunlara rehberlik eden İnan’ın dağ kayağı yapmak için Emli Vadisi’ni kullandıklarını söyledi.

 

HABERLER

https://www.haberler.com/yerel/turkiye-nin-ilk-kadin-dag-rehberi-ismet-inan-son-yolculuguna-ugurlandi-16938982-haberi/

Niğde Aladağlar'da rehberlik ettiği Alman turistlerle birlikte dağ kayağı yaparken üzerine düşen kar kütlesinin altında kalarak hayatını kaybeden İsmet İnan, memleketi Amasya'da son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye'nin ilk kadın dağ rehberi olan ve dünyanın çeşitli zorlu zirvelerine başarıyla tırmanan İsmet İnan'ın (49) hayali dünyanın en yükseği Everest Dağı'nın zirvesiydi. İşine ve dağlara aşık biri olarak tanınan İnan, Amasya Sultan II. Beyazid Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Memidede Mezarlığı'na defnedildi.

20 yıllık arkadaşının çok sevdiği dağlarda hayata gözlerini yumduğunu anlatan Nezihe Can Timur, "Everest'e oksijensiz tırmanış yapmak istiyordu. Uzun yıllardır hayali buydu. Ama maalesef imkan bulamıyordu. Onun için çabalıyordu" dedi.

İnan'ın ikiz kardeşi Bülent İnan da, "Kardeşimin yanındaki Alman turistlerde eğitimli, tırmanış yapmış kişiler. Dolayısıyla çıkarıp müdahale etmişler. Kalp masajı da denemişler. Ama olmayınca bırakmak zorunda kalmışlar" diye konuştu. - AMASYA

  • İsmet Inan
    16-04-2024
    Çığ
Top